Защо „Силогия“?
По гръцкото συλλογία – колекция, събрание. Отвъд очевидната връзка с логическия силогизъм, харесахме смисъла в научни и литературни контексти, където мислим за събиране и подреждане на данни и идеи. Значението може да бъде и социално и политическо – събрания на хора, асамблеи. Счетохме, че повече от всичко бихме искали да създаваме условия тъкмо за събиране и свързване в съвремието ни на екстремна фрагментация и взривоопасна поляризация.
Мисията
Мисията ни е да насърчаваме демократичното участие и социалния прогрес чрез интердисциплинарни изследвания и образователни програми. Водени от ценностите на равенството, справедливостта и солидарността, ние работим за овластяването на маргинализирани общности и култивирането на критични граждани, които да изграждат включващи и справедливи общества.
Екипът
Екипът ни е динамична комбинация от експертни познания в областите на социологията, политическите науки и педагогиката. Заедно притежаваме десетилетия опит в разработването и провеждането на изследвания, образователни програми и инициативи за повишаване разбирането на обществените процеси и за развитие на демократичното участие.

Станислав Додов
Управител. Социален педагог. Обучител с над 3000 часа в групово-динамичен тренингов формат в сферите на човешките права (по-специално на децата и младите хора и правата им на участие) и развитието на меки умения. Работил като координатор и консултант с организации като УНИЦЕФ, Национална мрежа за децата и други с фокус върху правата на децата. Процесен фасилитатор в подкрепа на дейността и развитието на социални и политически организации и активистки групи, работил по над 15 организационни интервенции. Изследовател и съавтор на „Непредставителна демокрация: Кои не са представени в българския парламент?“, „Разкриване: аналитичен доклад от изследване върху комуникацията, свързана с климата“ и др. Съосновател и редактор в списание dВЕРСИЯ. Съавтор и водещ на обучителната програма „Лидери на промяната“.

Стефан Георгиев
Социолог, специализиран в областта на младежката политика, социалните изследвания и неформалното образование. Работил като старши изследовател в социологическа агенция по редица демоскопски проучвания. Асистент и докторант в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ с фокус върху младежките политики в България и емпирични социологически изследвания. Обучител с над 3500 часа в групово-динамичен тренингов формат по теми като лидерство и демокрация, гражданско и младежко участие, младежка работа и развитие на меки умения. Съавтор на наръчника за практици в сферата на неформалното образование „Накратко“ (2024). Автор на публикации в полето на младежкото участие и младежката политика и автор на поредица местни младежки изследвания. Национален изследовател за европейската мрежа RAY. Съавтор и водещ на обучителната програма „Лидери на промяната“.

Рая Апостолова
Научен съветник. Гл. ас. доктор в Института по философия и социология на БАН.